Projekty 2016/17

AKTYWNI NA RZECZ TOLERANCJI

Gimnazjum Publiczne w Piotrkowie we współpracy z Fundacją Tysiąca Kroków przystępuje do realizacji projektu „ Aktywni  na rzecz  tolerancji”.

Głównym celem zadania jest wzmocnienie aktywności obywatelskiej na rzecz tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji w społeczności lokalnej z terenu województwa lubelskiego w okresie 01.08.2016 – 31.12.2016. Grupa docelowa projektu to 75-u uczniów w wieku 13-19 lat z gimnazjum i szkół średnich. Jedną z grup projektowych jest 15-u uczniów naszego gimnazjum.

Grupą pośrednią będą społeczności lokalne oraz  osoby , które zapoznają się ze stroną internetową projektu oraz stroną internetowa naszej szkoły.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone działania:

1. Promocja projektu – zakładka na stronie internetowej fundacji,

2. Warsztaty dla młodzieży – trzydniowe warsztaty.

3. Konkurs plastyczny na plakat antydyskryminacyjny – dla uczniów biorących udział w projekcie.

4. Realizacja inicjatywy lokalnej na rzecz tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

5. Dzień tolerancji.

6. Konferencja promująca zrealizowane przez młodzież inicjatywy.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Finał projektu

Dnia 1 grudnia 2016 r. w Gimnazjum Publicznym w Piotrkowie odbył się finał realizowanego od września wspólnie z Fundacją Tysiąca Kroków projektu z cyklu Aktywna Młodzież na rzecz społeczności lokalnej. Tematem tegorocznej edycji była tolerancja.

15-osobowa grupa uczniów klasy I, pod czujnym okiem pań Elżbiety Pasiecznej i Weroniki Czerniak, przygotowała warsztaty o tolerancji dla  kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej. Motywem przewodnik warsztatów było hasło "Mosty łączą, mury dzielą, czyli słów kilka o tolerancji". Pierwszym zadaniem, z jakim zmierzyli się szóstoklasiści, był konkurs wiedzy o tolerancji. Uczniowie, podzieleni na dwie drużyny, obejrzeli przygotowany na tę okazję, krótki filmik o tolerancji. Na jego podstawie odpowiadali na pytania dotyczące treści tam zawartych. Pytania zebrane zostały w formie multimedialnego quizu, posegregowano je według stopnia trudności. Nagrodą za każdą poprawną odpowiedź była właściwa dla pytania liczba mandarynek. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a przedstawiciele poszczególnych drużyn nie poddawali się tak łatwo. Zacięcie walczyli o zdrowe przekąski dla wszystkich członków zespołu. Śmiechom  podczas konkursowego turnieju nie było końca. W przerwie między zmaganiami konkursowymi, dla walecznych drużyn przygotowano słodko-owocowy poczęstunek. Podczas drugiej godziny warsztatów uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności plastyczne. Podzieleni na 4 zespoły, tworzyli artystyczne plakaty dotyczące treści zawartych w temacie projektu. I tak powstały barwne postery z puzzli w kształcie serca, arcydzieło malarskie w technice kolażu oraz mistrzowski portret osoby tolerancyjnej wykonany za pomocą suchych pasteli. Wszystkie te dzieła podziwiać można na korytarzu naszej szkoły, zostały bowiem wyeksponowane na tablicach, wraz z nazwiskami ich twórców. W przyjemnej atmosferze zabawy uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat tolerancyjnych postaw i odpowiedzieli na podstawowe pytanie dotyczące tego, dlaczego warto być​ tolerancyjnym dla innych. To był dzień pełen pozytywnych wrażeń!

Weronika Czerniak

• Gimnazjum Publiczne w Piotrkowie